Raporty Power BI - interaktywna wizualizacja danych.

Raportowanie w Power BI zaczyna wypierać raportowanie w Excelu. Wiąże się to z automatyzacją pobierania i przygotowywania danych oraz interaktywnością samych raportów. Artykuł poniżej ukazuje logikę raportowania Power BI wraz z przykładami raportów.

Niezależnie od rodzaju raportu (produkcja, sprzedaż, logistyka, marketing) proces raportowania składa się zawsze z następujących etapów:

  • - Pobranie surowych danych
  • - Sprawdzenie poprawności i spójności danych (weryfikacja)
  • - Czyszczenie i przygotowanie danych
  • - Łączenie danych (np. aktualnych i historycznych)
  • - Przygotowanie wykresów i wizualizacji
  • - Stworzenie i współdzielenie raportu
Gdy raportowanie opiera się na Excelu, większość z powyższych czynności wykonywana jest manualnie. Niektóre procesy mogą zostać usprawnione przy pomocy makr i VBA, jednak ich obsługa nie jest prosta ani intuicyjna. Power BI może sprawić, że opisany powyżej proces będzie znacznie wydajniejszy, a nawet w pełni zautomatyzowany. Dodatkowo sam statyczny raport w Excelu lub Power Poincie zostaje zastąpiony jednym widokiem z możliwością dynamicznego filtrowania. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość przejścia "od ogółu do szczegółu" w kilka kliknięć oraz łatwa identyfikacja np. głównych źródeł kosztów i szacowania potencjalnych oszczędności (What if analysis - jedna z funkcjonalności Power BI).

PowerBI reporting

Dane mogą być wizualizowane za pomocą szerokiej gamy wykresów i KPI'ów, łącznie z danymi przestrzennymi obejmującymi dane geograficzne. Poza standardowymi wykresami słupkowymi mamy możliwość przedstawienia informacji za pomocą np. map przepływu, drzewek decyzyjnych czy animowanych wykresów korelacji. Analiza danych nigdy nie była tak szybka i prosta.

Analiza może odbywać się z użyciem standardowego zestawu PC lub za pomocą ekranu dotykowego lub telewizora umieszczonego w miejscu zebrań (np. na hali produkcyjnej). Takie rozwiązanie pozwala zastąpić papierowe tablice produkcyjne. Ponadto istnieje możliwość zdalnego połączenia z raportem za pomocą chmury.

Przykłady raportów Power BI

Raport sprzedażowo-logistyczny - połączenienie danych z różnych systemów

Analiza i optymalizacja pracy magazynu (32% redukcji strat związanych z transportem):

Prognozowanie z użyciem skryptów R:

Zainteresowany Microsoft Power BI?

Firma Antdata jest oficjalnym partnerem oraz resellerem produktów Microsoft. Odwiedź naszą stronę dotyczącą wdrożeń Power BI i szkoleń Power BI. Zapraszamy również do kontaktu
telefonicznie +48 518 518 944,
poprzez e-mailbi@antdata.eu
lub nasz formularz kontaktowy:By dowiedzieć się więcej o Business Intelligence i Power BI kliknij tutaj.

Przetestuj przykładowy raport Power BI na naszej stronie: Wynagrodzenia Polaków (GUS).